Yazılımın Temelleri – Başlangıç 2

Her şeyin başı if

Eğer elinizde bir değişken, ve bir değer varsa, bunu test edemezsek, pek bir işimize yaramayacaktır. Bir değerin diğerinden, büyük mü küçük mü olduğunu bulmamız gerekir ki, mantıklı bir işlem yapalım. Yoksa, hesap makinesinden ne farkımız olacak?

O halde başlayalım. Bir değişkenimiz vardı, int a; diye tanımladığımız ve 3’e eşitlediğimiz. Programın ilerisinde de bu değişkenin 10’dan büyük mü küçük mü olduğunu hesaplayıp ona göre işlem yapacağız diyelim. Mesela, eğer sayı 10’dan küçükse char b; ile tanımladığımız b değişkeni, ‘a’ ya eşitlenecek, eğer a değişkeni 10’dan büyükse ‘b’ harfine eşitlenecek olsun.

Değişkenler tanımlandıktan hemen sonra, şöyle bir ‘if‘ şartı ve kod bloğu yazmamız gerekir.

return olan satırın üzerine,

if(a < 10){

b = ‘a’;

} else {

b = ‘b’;

}

Burada tırnak içine yazdığımız harf, değişken adı değildir. Bir değerdir. Değişkene bir değer atanmıştır. 

Else, Türkçe’de “değilse” olarak kullanılır. Yani eğer if’in içindeki şart geçerli değilse, yani a, 10’a EŞİT VEYA BÜYÜKSE, b değişkeni ‘b’ harf değeri olarak eşitlenir.

Bunu görmek için, son süslü parantezin altındaki satıra,

printf(“%c”, b);

yazabilirsiniz.

Döngüler

Kademeli bir iş yapıyorsak, bunu tekrar tekrar yazmak anlamsız olacak ve kod boğulmasına sebep olacaktır. C’yi yazanlar, “Dennis Ritchie” reyiz bunun için bir çare bulmayacak mı? Haha, elbette bulacaktır.

For Döngüsü

For döngüsü, belli bir sayıda işi yapmak için kullanılır. Örnek bir taslağı aşağıda veriyorum.

for(int i = 0; i < 5; i = i + 1){

    printf(“%d \n”, i);

}

bu kodu yazdığınızda görebileceğiniz gibi, döngü, 5 defa döndü ve i değişkenimiz, bu döngüde artarak iş yapıyor. for’un içindeki üç komut (aslında ortadaki komut değil mantıksal şart ifadesidir) şunu ifade etmektedir: Başlangıç-Şart-DönümSonu. Başlangıçta, i değişkeni 0’a eşitleniyor. i 5’ten küçük olduğu sürece, blok içindeki işi yapıyor ve her dönüm sonunda, i değişkeni 1 arttırılıyor.

Aslına bakarsanız, bu döngünün, hatta anlattığım her şeyin ayrıntılarını, inceliklerini bulabilirsiniz. Ancak ben tabiki kickstarter, yani ilk başlangıç tekmesini vurmak için bir değiniyorum. Bilimsel konularda, teorik ve pratik bir çok kod yazacağım tabiki. Python severler, eğer yazmışsam, diğer konulardan bulabilirler. 🙂

While Döngüsü

While döngüsü, For’a göre çok daha basittir. While yazdıktan sonra, çember parantezine yazdığınız mantıksal ifade doğru olduğu sürece, döngü kendini tekrar eder. Tabiki sonsuz döngüye mahal vermemeye dikkat etmek gerekir.

Mesela, yazdığımız kodları silelim ve baştan bir program yazalım.

int i = 0;

while(i < 10){

printf(“%d”, i);

i = i + 1;

}

Bu kod parçası, for döngüsünden farksızdır. Ancak açılmış hali gibi düşünebilirsiniz. Eğer parantez içindeki şart, doğru değilse, hiç dönmeyebilir bile.

Ben, kısaca bu konuları anlatmaya çalıştım. Ancak eğer yeni başlamışsanız, başka kaynaklardan da okuyup pekiştirmeniz, benim anlattıklarımın eksiklerini tamamlamanız yerinde olacaktır.

Asla yılmayın araştırmaktan ve öğrenmekten.

Ve eğer yeni başlamış ve yazmaya çalışıyorsanız, inanın, çok güzel bir eve taşınmış sayabilirsiniz kendinizi.

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: